سینوزیت

by عفونت ها in نوامبر 1, 2017

کاوک‌آماس یا سینوزیت (Sinusitis) آماس حاد یا مزمن لایهٔ مخاطی در یک یا چند حفره اطراف بینی است.سینوس‌ها حفره‌های مملو از هوا در استخوان‌های جمجمه و صورت هستند. هر عاملی که موجب پرشدن و گرفتگی آن‌ها توسط موکوس یا چرک شود، سینوزیت ایجاد خواهد کرد. سرماخوردگی، حساسیت و انحراف تیغه بینی از عوامل این بیماری هستند. درد، تب خفیف، ترشحات بینی و حلق خصوصاً در صبح‌ها از علائم این بیماری هستند. سردردهای صبح‌گاهی در زمان بیدار شدن از خواب به صورت کاملاً مشخص به وجود مشکلی در سینوس اشاره دارد. همچنین درد در پیشانی، در محل سینوس‌های پیشانی در زمان لمس، درد در فک و دندان‌های بالایی و دردناکی گونه‌ها در زمان لمس‌کردن (در اثر عفونت سینوس‌های فک بالا)، تورم یا درد بافت اطراف چشم‌ها یا کناره‌های بینی، اختلال در حس بویایی و گرفتگی بینی از دیگر نشانه‌های بیماری هستند.alaem sinozid

همچنین آسیب فعالیت مژک‌های ریز حلق و بینی در افرادی که سیگار می‌کشند یا کسانی که در محیطی با آلودگی هوای شدید زندگی می‌کنند موجب خشکی مخاط بینی و سینوس‌ها و در نهایت عفونت سینوس می‌شود. شنا کردن و خصوصاً شیرجه‌زدن در استخرهای آلوده که آب آلوده با فشار وارد حفرات سینوس‌ها شود ممکن است منجر به عفونت سینوس‌ها شود. سینوزیت هوایی به‌دنبال تغییرات فشار هوا در پروازهای با ارتفاع زیاد می‌تواند موجب انسداد سوراخ‌های سینوس‌ها و ایجاد فشار منفی و ترشح در سینوس‌ها و بالاخره سینوزیت شود.

در بسیاری از موارد ممکن است سینوزیت ناشی از آلرژی با سینوزیت عفونی اشتباه شود. به طور معمول گرفتگی ناشی از آلرژی را رینیت آلرژیک می‌نامند و پزشکان از نامیدن سینوزیت بر آن دوری می‌کنند. همچنین گاه میگرن با سردردهای سینوزیتی اشتباه گرفته شود. سینوزیت می‌تواند در کودکان با سنین مختلف، نشانه‌های متفاوتی ایجاد کند. کودکان کم سن‌تر بیشتر نشانه‌های شبیه به سرماخوردگی دارند که شامل آبریزش و گرفتگی بینی و تب ملایم می‌شودSick child

دسته‌بندی سینوزیت

براساس موقعیت

در هر طرف صورت ۴ عدد سینوس وجود دارد که عبارت‌اند از:

۱- سینوس فکی (maxillary sinuses): در زیر چشم و در استخوان گونه واقع است. سینوزیت فکی باعث ایجاد درد و احساس فشار در گونه‌ها می‌شود (دندان‌درد و سردرد).

۲- سینوس پیشانی (frontal sinuses): در بالای چشم و در استخوان پیشانی قرار دارد. سینوس‌های پیشانی تا سن ۵-۱۰ سالگی وجود ندارند. این سینوس‌ها از سن ۷ سالگی به بعد پدید می‌آیند. سینوزیت پیشانی باعث ایجاد درد و احساس فشار در بالای چشم‌ها می‌شود (سردرد).

۳-سینوس پرویزنی (ethmoid sinuses): بین چشم و بینی و در استخوان پرویزنی واقع است. سینوس‌های فکی و پرویزنی از بدو تولد وجود داشته و تا ۱۸ سالگی به رشد خود ادامه می‌دهند. سینوزیت پرویزنی باعث ایجاد درد و احساس فشار بین بینی و چشم‌ها می‌شود (سردرد).

۴- سینوس شب‌پره‌ای (sphenoid sinuses): در پشت سینوس پرویزنی و چشم و در مرکز استخوان جمجمه، زیر غدهٔ هیپوفیز قرار دارد. سینوسهای شب پره‌ای در سنین بلوغ ظاهر می‌گردند. سینوزیت شب پره‌ای باعث ایجاد درد و احساس فشار پشت چشم‌ها می‌شود.sinozid-darman

براساس دوره

سینوزیت براساس دورهٔ بیماری به سه دستهٔ حاد (کم‌تر از ۴ هفته)، زیرحاد (۴ تا ۸ هفته) و مزمن (بیش‌تر از ۸ هفته) تقسیم می‌شود.

سینوزیت حاد

علت و سازوکار بیماری

ریشهٔ عفونت حاد سینوسی مانند عفونت گوش میانی (همه چیز درباره علایم عفونت گوش و راههای درمان و پیشگیری) است. در حالت عادی گوش میانی و سینوس‌ها استریل هستند، اما در نزدیکی آن‌ها در دهان و بینی باکتری‌های گوناگونی می‌زیند. در شرایط عادی، مژک‌های ریز مخاط را در طول پوشش بینی و مجراهای تنفسی حرکت می‌دهند و سینوس‌ها را پاک نگاه می‌دارند. این مژک‌های ضربان‌دار با حرکات ریتمیک به سمت عقب و جلو به‌مانند یک جاروب میکروسکوپی موکوس، میکروب‌ها، ذرات محرک، گردوغبار و مواد حساسیت‌زا را به دام انداخته و به‌سمت سوراخ‌های بینی یا پشت حلق و معده می‌رانند. هنگامی‌که عملکرد این مژک‌ها مختل شود، عفونت می‌تواند مستقر شود. در پی یک سرماخوردگی معمولی، کاهش عملکرد مژک‌ها ممکن است به باکتری‌ها اجازه دهد که در سطوح غشای مخاطی سینوس‌ها باقی بمانند و سینوس چرکین ایجاد کنند. ارگانیسم‌های ایجادکنندهٔ سینوزیت شامل Haemophilus influenzae، Streptococcus pneumoniae، Staphylococcus aureus، Streptococcus pyogenes و بسیاری از باکتری‌های بی‌هوازی حساس-به-پنیسیلینِ دیگر هستند. منشأ سینوزیت همچنین می‌تواند عفونت دندان باشد.sinusitis

پیشگیری

برای دچارنشدن به سینوزیت به‌هنگام ابتلا به سرماخوردگی یا حمله‌های آلرژیک باید سینوس‌هارا در این مواقع مرتب پاک کرد:

 • استفاده از داروهای ضد احتقان خوراکی یا قطره یا افشانه ضد احتقان بینی (برای دوره کوتاه)
 • فین‌کردن و پاکیزه‌نگاه‌داشتن بینی از ترشحات
 • نوشیدن آب به مقدار زیاد برای رقیق ماندن ترشح‌های بینی
 • پرهیز از مسافرت‌های هوایی در موقع ابتلا به سرماخوردگی و آلرژی
 • پرهیز از مواد آلرژی‌زا در صورت مبتلا بودن به آلرژی و استفاده از آنتی‌هیستامین و افشانه بینی برای کنترل آلرژی

با استفاده از روش‌هایی می‌توان خطر ابتلا به سینوزیت را به‌خصوص در افرادی که مستعد بیماری هستند، کاهش داد:

 • مرطوب نگه‌داشتن هوای منزل
 • استفاده از جاروبرقی‌هایی که فیلتر هوا دارند
 • دوری از حیوانات خانگی
 • در صورت داشتن آلرژی، گذراندن یک دوره درمان ضدآلرژی به‌صورت تزریقی
 • نکشیدن سیگار
 • مصرف‌ننمودن الکل
 • استفاده از افشانه های ضداحتقان پیش از شنا یا غواصیpishgiri az sinozit

نشانه‌ها

نشانه‌های مشترک شامل درد صورت، سردرد، و تب در پی بیماری پیشین ویروسی دستگاه تنفس بالایی هستند. در معاینات فیزیکی، افراد مبتلا به سینوزیت، معمولاً دارای تب، ترشح بینی، و حساس شدن سینوس‌ها هستند. نتیجهٔ معاینه می‌تواند توسط عکس‌برداری اشعهٔ اکس از سینوس‌ها و کشت مواد به‌دست‌آمده از سینوس‌ها تأیید شود.

درمان

درمان سینوزیت حاد در وهلهٔ اول بر رفع عفونت ارگانیسم با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های سیستمی مانند پنسیلین و ترغیب زهکشی سینوس‌ها با استفاده از قطره‌های رگ‌تنگ‌کنِ (vasoconstrictor) بینی و مواد تنفسی است. اگر عفونت پابرجاماند، چرک موجود در هر سینوس ممکن است نیاز باشد که توسط یک جرّاحی جزئی که به نام لاواژ (lavage) شناخته می‌شود، که در آن سینوس‌ها توسط آب یا محلول آب‌نمک شستشو می‌شوند، برطرف شود.

سینوزیت مزمن

علت و سازوکار بیماری

سینوزیت مزمن ممکن است به دنبال حمله‌های پی‌درپی یا نادیده‌انگاشته‌شدهٔ سینوزیت حاد بروز کند، به‌ویژه در صورت وجود نقص‌های تنفسی یا زهکشی به‌دلیل پلیپ‌های بینی یا مجراهای بسته‌شدهٔ سینوسی. سینوزیت مزمن همچنین ممکن است به‌دلیل آلرژی به موادی مانند قارچ‌ها یا گرده‌ها ایجاد شود.sinusitis

پیشگیری

درمان مناسب سینوزیت چرکی زیرحاد بهترین روش برای پیشگیری از سینوزیت مزمن چرکی است.

نشانه‌ها

نشانه‌های سینوزیت مزمن شامل گرایش به سرماخوردگی، تخلیهٔ چرکین بینی، مشکل در تنفس، ازدست‌دادن بویایی، و گهگاه سردرد هستند. باید توجه داشت که در بسیاری از موارد سردردهای سینوزیتی در واقع میگرن هستند.

درمان

برای درمان سینوزیت مزمن در ابتدا از آنتی‌بیوتیک‌ها (از جمله کواموکسی کلاو)، کشت ارگانیسم‌ها (باکتری‌ها یا غیره) و لاواژ استفاده می‌شود.

اگر درمان با آنتی‌بیوتیک یا لاواژ مکرر شرایط را بهبود نبخشید، اسپری‌های استروئیدی ممکن است برای بهبود ورم و آنتی‌هیستامین‌ها برای بهبود واکنش‌های آلرژیک تجویز شوند. البته آنتی‌هیستامین‌ها به‌عنوان یک عارضه، می‌توانند موجب ترشح موکوس خشک و غلیظ شوند. در حالت‌های شدید جرّاحی اِندوسکوپیک ممکن است برای برطرف‌سازی گرفتگی‌ها نیاز باشد.

عفونت ها

 

 

 

 

 

 

 

سینوزیت:
فرازهايي از سخنراني “سینوزیت” در کارگاه عفونتهای فوقانی دستگاه تنفسی
هشتمين همايش داروسازي باليني

:small_red_triangle_down:#سینوزیت به التهاب مخاط داخل سینوسهای پارانازال گفته می شود. شایعترین علت آن ویروسها (سرماخوردگی و انفلونزا) هستند و کمتراز نیم تا دو درصد آن علت باکتریال دارند.

:small_red_triangle_down:پاتوژنز اصلی آن انسداد مجاری خروجی سینوسها (به واسطه تورم ناشی از آلرژی، پولیپ، انحراف بینی، بدخیمی،ضربه،…) و پیامد آن احتباس ترشحات در سینوسها و عفونی شدن آن می باشد.

:small_red_triangle_down:علایم سینوزیت بیشتر ترشحات پشت حلق، ترشح از بینی، تب، سردرد، درد گونه ها، کاهش شنوایی و بویایي، احتقان بینی، بوی بد دهان،… می باشد.

:small_red_triangle_down:سینوزیت از نظر مدت بیماری به نوع حاد (کمتر از یک ماه ) تحت حاد ( زیر سه ماه) و مزمن (بیش از سه ماه ) تقسیم بندی می گردد.

:small_red_triangle_down:درخواست عکس رادیولوژی در سینوزیت Uncomplicated لازم نیست. جز در مواردی که به درمان اولیه پاسخ نداده باشد و یا تشخیص پولیپ و دیگر موارد انسدادی و احتمال درگیری چشم یا سیستم اعصاب مرکزی باشد، توصیه نمی گردد و تشخیص با علایم بالینی کافیست.

:small_red_triangle_down:علایم سینوزیت ویروسی حاد معمولا کمتر از ده روز می باشد. درمان آن بیشتر حمایتی و با شستشوی بینی و تمیز نمودن مجاری خروجی سینوسها با نرمال سالین (قطره های سدیم کلراید)، ضد احتقانهای سیستمیک (در موارد اختلال شیپور استاش و کم شنوایی)، ضد احتقانهای داخل بینی (جهت کاهش ترشحات حداکثر تا سه روز)، اسپری های کورتیکوستروئید بینی (کاهش التهاب خصوصا در موارد زمینه آلرژی)، آنتی هیستامین ها (فقط در موارد زمینه آلرژی ) و گاهی موکولیتیک ها (جهت تخلیه راحت تر ترشحات) می باشد.

:small_red_triangle_down:اگر علایم سینوزیت بیش از ده روز بطول بینجامد معمولا باکتریال می باشد و شدیدتر بوده و ترشحات نازال و پشت حلق چرکی (رنگی) داشته، تب و بیحالی به آن اضافه می گردد. این نوع سینوزیت نیز خود محدود شونده است و معمولا دو هفته طول می کشد.

:small_red_triangle_down:اگر خودبخود و با درمانهای حمایتی بهبود نیافت و حال بيمار بدتر شد، یک دوره درمان پنج تا هفت روزه آنتی بیوتیکی کافیست.

:small_red_triangle_down:کوآموکسی کلاو ٦٢٥ میلی گرم سه بار در روز (برای بالغین) کافیست. در صورت حساسیت به پنی سیلین، داکسی سایکلین ١٠٠ میلی گرم دو بار در روز یا ترکیب کلیندامایسین ١٥٠ تا ٣٠٠ میلی گرم چهار بار در روز با سفیکسیم ٤٠٠ میلی گرم یک بار در روز جایگزین می گردد.

:small_red_triangle_down:استفاده از کوتریموکسازول ، ماکرولیدها، نسل دوم و یا سوم سفالوسپورین ها در شروع درمان اولیه به عنوان درمان كوركورانه (Empiric) به علت بروز بالای مقاومت با آنها توصیه نمي گردد.

:small_red_triangle_down:در موارد سینوزیت مزمن (علایم بیش از سه ماه) مصرف پردنیزولون خوراکی (ده تا پانزده روز) جهت کاهش التهاب شدید (خصوصا با حضور پولیپ بینی) در کنار آنتی بیوتیک درمانی (به مدت یک ماه) و اسپری کورتیکوستروئید بینی (درمان نگهدارنده) ضروری است.

آیا میدانید شما میتوانید همین سایت را که در حال مشاهده آن هستید اجاره یا خرید کنید؟ کلیک کنید  

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *