علت عفونت پروستات چیست؟

علت عفونت پروستات چیست؟

علت عفونت پروستات چیست؟

 علت عفونت پروستات چیست؟

عفونت پروستات (پروستاتیت) هنگامی رخ می دهد که پروستات و ناحیه اطراف آن ملتهب می شوند. پروستات اندازه گردو است. که بین مثانه و پایین آلت تناسلی قرار دارد. لوله ای که ادرار را از مثانه به آلت تناسلی (مثانه) منتقل می کند، از مرکز پروستات شما عبور می کند.  مجرای ادرار نیز از غدد جنسی به آلت تناسلی حرکت می کند. چند نوع عفونت ممکن است بر پروستات تاثیر بگذارد. برخی از مردان مبتلا به پروستاتیت هیچ نشانه ای ندارند، در حالی که دیگران از جمله درد شدید گزارش می دهند.

چند نوع عفونت پروستات داریم؟

پروستاتیت باکتریایی حاد: این نوع کمتر شایع است و مدت زمان کوتاهی دارد. اگر درمان نشود، می تواند خطرناک باشد. این ساده ترین نوع پروستاتیت برای تشخیص است.
پروستاتیت باکتریال مزمن: نشانه ها کمتر شدید هستند و در طی چندین سال رشد می کنند.بیشتر مردان جوان و میانسال مبتلا می شود و باعث عود مجدد ادراری (UTIs) می شود.
پروستاتیت مزمن یا سندرم درد مزمن لگنی: این بیماری موجب درد و ناراحتی در ناحیه کشاله ران و لگن می شود. این مشکل می تواند مردان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد.
پروستاتیت التهابی بدون علامت: پروستات ملتهب است، اما علائم وجود ندارد. معمولا هنگامی که پزشک درگیر تشخیص مشکل دیگری است کشف می شود. 
علت عفونت پروستات همیشه مشخص نیست. علت دقیق آن برای پروستاتیت مزمن ناشناخته است. محققان معتقدند: یک میکروارگانیسم می تواند پروستاتیت مزمن ایجاد کند سیستم ایمنی بدن شما به یک UTI قبلی پاسخ می دهد . سیستم ایمنی بدن شما به آسیب عصبی در منطقه واکنش نشان می دهد برای پروستاتیت باکتری های حاد و مزمن، عفونت های باکتریایی علت هستند. گاهی اوقات، باکتری ها می توانند از طریق مجرای ادرار به پروستات وارد شوند یک روش پزشکی که شامل مجرای ادرار است، در معرض خطر ابتلا به عفونت پروستات هستید.
علت عفونت پروستات چیست؟
علت عفونت پروستات چیست؟

سایر عوامل خطر عبارتند از:     

انسداد مثانه     
عفونت     
بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs)     
پروستات بزرگ یا آسیب که می تواند عفونت را تشدید کند
علائم عفونت پروستات
علائم عفونت پروستات و  علت و علائم سرطان پروستات بسته به نوع متفاوت است. پروستاتیت باکتریال حاد علائم پروستاتیت باکتریایی حاد جدی هستند و ناگهان اتفاق می افتند. در صورت تجربه، به پزشک فوری مراجعه کنید:     
سوزش یا درد در هنگام ادرار کردن     
تهوع و استفراغ     
بدن درد     
ناتوانی در خالی کردن مثانه
تب و لرز     
درد شکم یا کمر درد
اگر هر کدام از علائم زیر بیش از چند روز طول بکشد باید پزشک خود را مطلع کنید:     
تجربه درد ادرار
داشتن جریان ضعیف ادرار
فکر می کنید UTI دارید     
تکرر ادرار
تجربه nocturia، و یا نیاز به ادرار دو یا سه بار در طول شب شما همچنین ممکن است بوی ناخوشایند یا خون را در ادرار یا اسپرم خود مشاهده کنید. یا احساس درد شدید در شکم کمر و یا ادرار کنید. این ممکن است علائم عفونت پروستاتیت باکتریایی حاد باشد.
پروستاتیت باکتریال مزمن علائم عفونت مزمن که ممکن است به وجود آید، به اندازه یک عفونت حاد نیست. این علائم به آرامی یا کم خونی می ماند. علائم می تواند بیش از سه ماه طول بکشد و شامل موارد زیر است:     
احساس سوزش در حالی که ادرار می کند     
ادرار مکرر یا فوری     
درد در اطراف کشاله ران، کمر شکم یا کمر پشت     
درد مثانه     
درد شکم یا آلت تناسلی     
مشکل شروع یک جریان ادرار یا داشتن جریان ضعیف     
انزال دردناک    
 UTI پروستاتیت مزمن علائم پروستات مزمن شبیه علائمی است که پروستات باکتریای مزمن دارد. شما ممکن است سه یا چند ماه احساس ناراحتی یا درد را در اینمناطق تجربه کنید:     
بین بطن و انسدادشکمی مرکزی     
در اطراف آلت تناسلی شما،
اسکروتوم، یا کمر پشت     
در طی یا بعد از انزال اگر دچار لگن، ادرار دردناک یا انزال دردناک هستید، پزشک را ببینید
علت عفونت پروستات چیست؟
علت عفونت پروستات چیست؟

تشخیص عفونت پروستات چگونه صورت میگیرد؟

تشخیص عفونت پروستات بر اساس تاریخچه پزشکی، امتحان فیزیکی و آزمایشات پزشکی است. پزشک شما همچنین می تواند شرایط جدی دیگر مانند سرطان پروستات را در طول امتحان رد کند. در طول یک معاینه فیزیکی، دکتر شما یک معاینه دیسک رکتال را برای آزمایش پروستات خود انجام خواهد داد و به دنبال آن خواهد بود:     
تخلیه     
گره های لنفاوی بزرگ یا غلیظ در کشاله ران     
تورم یا اسکروتوم منصفانه پزشک شما همچنین ممکن است در مورد علائم شما، UTI های اخیر و داروها یا مکمل هایی که مصرف می کنید بپرسد. سایر آزمایش های پزشکی که می توانند به تشخیص و برنامه درمان شما کمک کنند عبارتند از:     
ادرار کردن یا تجزیه و تحلیل اسپرم، برای بررسی عفونت     
بیوپسی پروستات یا آزمایش خون برای آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)
تست های تخریب بینی، برای دیدن نحوه مثانه و مجرای ادرار خود را مشاهده کنید     
سيستوسکوپي، در داخل حفره

عفونتهای پروستات، حتی آنهایی که مزمن هستند، هیچ ارتباطی با سرطان پروستات ندارند. آنها خطر ابتلا به سرطان پروستات را نیز افزایش نمی دهند. عفونت پروستات نیز مسری نیست و یا توسط شریک زندگی شما ایجاد نمی شود. تا زمانی که ناراحتی شما را تجربه نکنید، می توانید به روابط جنسی ادامه دهید.

اگر در معرض علائم عفونت پروستات هستید با پزشک خود صحبت کنید. این ممکن است ناراحتی هنگام ادرار یا درد در ناحیه کشاله ران یا کمر درد ایجاد شود. بهتر است که یک تشخیص زودرس دریافت کنید تا بتوانید شروع به درمان کنید. در برخی موارد، مانند پروستاتیت حاد باکتریال، درمان اولیه برای چشم انداز شما مهم است

منبع : عفونت